Масло од сусам
Ладно цедено
Масло од семки
од тиква
ладно цеденоМасло од тиква

Се добива со механичко пресување и филтрирање на маслото од семките, без хемиски додатоци со што се карактеризира со извонреден вкус и арома.

Има темно зелена боја, изразито специфичен вкус . Содржи висок процент на витамин Е и има антиоксидативно дејство.


 Помага во лекување при заболување на простата кај мажите, проблеми со уретарните заболувања, го успорува процесот на артериосклероза, превенција на инфаркт и мозочен удар, го ублажува реуматоидниот артритис, ја намалува количината на холестерол и триглицериди во крвта, помага во спречување на заболувања на бубрези.

Поради големиот процент на еснцијалните омега 3 масни киселини ладно цеденото масло од тиквини семки го штити организмот од инфекции, го зајакнува имунолошкиот систем, срцето и крвните садови. Маслото од тиква дејствува стимулативно на целиот организам.

Употреба: може да се употребува 1-3 супени лажици самостојно или да се користи за подготовка на салати, преливи, или како додаток на варива. Се препорачува  во вегетаријанската и макробиотичката исхрана.

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ
Пресметките се однесуваат на 10g
*Дневни потреби %
Енергетска Вpeдност 81kcal  
Енергетска Вpeдност од масти 81kcal   
Масти 9g 14% 
Заситени масти 2g  0%
"Транс" масти 0g  
Холестерол 0g  

*Дневните потреби се базирани на 2000 калории на ден. Вашата дневна вредност може да биде поголема или помала во зависност од Вашите дневни потреби.


Покрај тоа што е преполно со омега 3 масни киселини, витамини, минерали и анти-оксиданти, ова здрава масло е докажано дека:

• Ги спречува и намалува проблемите со мочниот меур и со простатата;
• Го намалува холестеролот и крвниот притисок;
• Дава помазен и поздрав изглед на кожата;
• Го зголемува нивото на енергија и обезбедува одлична антиоксиданс

заштита.

Подолу ќе дознаете повеќе за ова здраво масло и како може да се има корист од него.

Што е бенигна простатична хипертрофија (БПХ)?

Бенигна хипертрофија на простатата е прилично честа појава за мажите, како тие стареат. Експертите кажуваат дека БПХ како симптоми почнуваат кај мажи над 45 години, а може да се јави и до 90% кај сите мажи постари од 64 години.

Вообичаени симптоми на БПХ се:

 • Уринарниот тек слабее при уринирање;
 • Проблеми при започнување на уринирање;
 • Чувство на "полнотија" по мокрење;
 • Често мокрење во текот на ноќта.

Овој зголемен симптом може да го зголеми ризикот за инфекции на уринарниот тракт, па дури и да предизвика рак на простата. Експертите велат дека лекови не се 100% ефикасни и операцијата е само сигурен начин за лекување на ова со кроење на простатата.

Што можете да направите за да ги намалите шансите за БПХ и за подобрување на функцијата на мочниот меур?

Користете ФИЛА масло од тиква - Ефективен природен здравствен додаток за простата.

Истражувањата покажуваат дека маслото од тиква може да влијае на:

 • Намалување на зголемената простата;
 • Подобрување на уринарниот тек и празнење на мочниот меур.

Ова природно масло го подобрува здравјето на простата и помага да се оптимизира функцијата на мочниот меур кај мажите и кај жените.

За поддршка на овие тврдења, тука се и некои студии што ги најдовме за врската помеѓу маслото од тиква и здравјето на простатата.

Масло од тиква докажано за подобрување на здравјето на простатата

Будимпешта, Унгарија - Истражувачите испитуваат 60 пациенти кои боледуваат од бенигна хипертрофија на простатата (БПХ) со Peponen капсули, додаток кој содржи 300 мг. масло од тиква како екстракт.

Пациентите ја земаат капсулата со додатокот од масло од тиква по следните инструкции:

 • 26 пациенти го земале лекот во период од 10 месеци.
 • 22 пациенти за 7 месеци.
 • 12 пациенти за 4 месеци.

Секоја дневна доза е 3 капсули, два пати на ден во првиот месец, а потоа 3 капсули, еднаш дневно до крајот на студијата.


И резултатите се:

 • Повеќе од 80% од пациентите искусиле подобрување на функцијата на мочниот меур.
 • Уринарниот проток е посилен и имало редукција на фреквенцијата на ноќното уринирање.


Еве како може да се има корист од маслото од тиква:

 • Го зајакнува мочниот меур.
 • Работи како диуретик.
 • Може да ги ублажи грчевите и го намалува воспалението.
 • Помага во одржување на нормално функционирање на мочниот меур.
 • Може да помогне во спречување на нарушувања и непријатност при празнење на мочниот меур.
 • Може да делува лековито при зголемена простата.

Маслото од тиква се користи за да биде ефикасен природен додаток за здравје на простата.

Доколку сакате да го користите маслото од тиква за здравје на мочниот меур и простата, можете да го користите чисто 100% ФИЛА масло од тиква, како и ФИЛА масло кое е комбинација на природни состојки на 70% масло од сончоглед, богато со витамин Е и 30% масло од тиква.

 

Состојки на маслото од тиква


Темно зелена боја на масло од овие семиња, пријатна арома и изобилство со многу хранливи материи:

 • Одличен извор на растителни протеини со висок квалитет.
 • Високо ниво на линолова киселина и линоленската киселина кои се есенцијални масни киселини.
 • Богат извор на витамини А (бета каротен), Б1, Б2, Ц, Д, Е и К.
 • Природен извор на цинк, кои ги објаснуваат придобивките на здравјето на простата.
 • Содржи железо, калиум, хлор, и магнезиум.
 • Антиоксидант
 • Извор на растителни стероли.

 

Кои се вашите бенефиции од користење на маслото од тиква


Како што видовме погоре, маслото од тиква има што да ви понуди. Еве подетални листа на здравствени придобивки од маслото од тиква:

- Маслото од тиква е одлично за здравјето на кожата поради високите количини на есенцијални масни киселини, витамин Е и бета каротен. Ова масло уште оддамна се користи во лосиони, сапуни и масла за масажа поради неговата природна кожа-пријатни состојки.


- На растителните стероли помага во зголемување на Вашиот имунолошки систем, се бори против воспаление, ги билансира вашите хормони и помага во намалувањето на нивото на холестерол.


- Есенцијалните масни киселини во маслото од тиква (линолова и линоленската киселина) ја подобруваат продукцијата на хормони кои влијаат на срцето, крвниот притисок и други важни телесни функции.


- Маслото од тиква е природен извор на цинк.


Забелешка: Ве молиме консултирајте се со вашиот доктор пред почетокот на користење на секој нов додаток што може да влијае на вашата терапија.Назад»»

Продавници во градот Скопје
Нашите производи можете да ги купите на четири локации во Скопје
   Мар Вик © 2013
power by webstrani